Главная Софья Мотовилова Виктор Кондырев Александр Немец Благодарности Контакты


Биография
Адреса
Хроника жизни
Семья
Произведения
Библиография
1941—1945
Сталинград
Бабий Яр
«Турист с тросточкой»
Дом Турбиных
«Радио Свобода»
Письма
Документы
Фотографии
Рисунки
Экранизации
Инсценировки
Аудио
Видеоканал
Воспоминания
Круг друзей ВПН: именной указатель
Похороны ВПН
Могила ВПН
Могилы близких
Память
Стихи о ВПН
Статьи о ВПН
Фильмы о ВПН
ВПН в изобр. искусстве
ВПН с улыбкой
Поддержите сайт


О Викторе Платоновиче Некрасове

Петро Шелест

Шелест Петро Юхимович (1 [14] лютого 1908, с. Андріївка, Зміївський повіт Харківська губернія — 22 січня 1996, Москва) — партійний і державний діяч УРСР та СРСР. Перший секретар ЦК КП України (1963—1972), член Політбюро ЦК КПРС (1966—1972).

Його книга «Україно наша Радянська» (1970) була розкритикована за «недостатній інтернаціоналізм», вилучена з продажу та з бібліотек.

У квітні 1973 року Петро Шелест був виведений із Політбюро і відправлений на пенсію.










З книги

«Петро Шелест: «Справжнiй суд iсторiї ще попереду»

Спогади, щоденики, документи, матерiали /
Упоряд. В. Баран, О. Мандебура та iнш.;
За ред. Ю. Шаповала. — К. : Генеза, 2004. — 808 с. : iл.


Спогади і щоденникові записи
Петра Шелеста

Партійний націоналіст (1969—1972)

Стор. 351

<...>
1971 рік, 2 листопада. Письменник В. Некрасов, лауреат Сталiнської премiї за книгу «В окопах Сталiнграда» — хороший письменник, розумна людина, має свою думку, проситься поїхати до Швейцарії відвідати свою рідну тітку. Але йому не дають візи через його начебто «ідеологічні» поглядм. Його притісняють з усіх боків, що викликає гнів та озлоблення. З такою людиною потрібно розумно попрацювати. Він же не ворог, але нашим ставленням до кього ми його можемо зробити якщо не ворогом, то недругом напевне.
<...>

Стор. 361

<...>
1972 рік, 26 лютого. Добираються до відомого письменника В. Некрасов, уже викликали його на допит... Ставлять всі ці питання, а за моєю реакцією «приглядаються». Ну що ж, нехай. Але я не можу такі питання вирішувати сліпо, тим більше не думаючи.
<...>

№ 37

Лист до ЦК КПРС
про поліпшення ідейно-політичної та виховної роботи
серед творчої інтелігенції

4 червня 1968 р.

Стор. 518

<...>
В выступлении секретаря парткома Союза писателей В. П. Козаченко прозвучала озабоченность тем, что в последнее время в литературе и искусстве имеет место тенденция отхода от горьковских традиций, которые всеми средствами художественного изображения утверждали человека труда, созидателя нового общества.

По мнению тов. Козаченко, писатель В. Некрасов своим поведением, безответственными заявлениями фактически противопоставил себя всей писательской организации Украины. Партийный комитет примет по отношению к нему самые решительные меры. Тов. Козаченко говорил также о необходимости шире привлекать к работе в газетах и журналах писателей республики.
<...>
Посылается в порядке информации.

Секретарь ЦК КП Украины

П. ШЕЛЕСТ

4 июня 1968 года

Машинопис. Копія.
ЦДАГОУ. — Ф. 1. — Оп. 25. — Спр. 20. — Арк. 44—48.




Петро Шелест

№ 9

Інтерв'ю Віталія Коротича

Червень 2000 р.

Виталий Коротич : «Шелест имел амплуа
провинциального Хрущева»

Стор. 715

<...>
Мне доводилось наблюдать и Хрущева, и Подгорного, однажды Подгорный «воспитывал» нас с Виктором Некрасовым. Это были руководители квазинародного типа. Шелест придуривался значительно меньше, этим он подкупал. Он с нами попел за столом, вел себя достаточно органично.

Потом каждому выдали по машине и развезли по домам.
<...>

№ 17

Іван Дзюба. кілька слів про П. Ю. Шелеста

(на прохання Ю. І. Шаповала)

Листопад 2002 р.

Стор. 766—767

<...>
На закінчення мушу сказати, що свого часу враженнями про Шелеста ділилися зі мною Сергій Параджанов і Віктор Некрасов, які з ним зустрічалися і оцінка яких багато важить. Параджанов попросився на прийом до Шелеста у зв'язку з «творчим безробіттям» — Шелест запропонував йому поставити фільм «Хліб» про українську землю; так принаймні розповідав сам Сергій (йомовірно, ця зустріч могла відбутися після відомого розпачливого листа Сергія Параджаова до секретаря ЦК Ф. Д. Овчаренка). Екзальтований Сергій говорив про Шелеста із симпатією і вдячністю, деякий час горів ідеєю запропонованого фільму, але невдовзі обстановка змінилися. Можливо, щось і не так, бо Сергій Параджанов був не тільки геніальним кінорежисером, а й добрим фантазером.

А Віктор Платонович Некрасов мав відбути візит до Шелеста, коли вирішувалося питання про його еміграцію до Франції. Його не утримували, а навпаки — делікатно виштовхували, особливо відомий Маланчук. У Некрасова склалося враження, що Шелест ставився до нього співчутливо, але його фразу: «Да, в наше время быть писателем тяжело». — Віктор Платонович прокоментував саркастично: «Они всё понимают, всё понимают!» З вождями Віктор Платонович тримався на дистанції іронії. Але й він погоджувався з тим, що у Шелестові є щось людине.

Минає час, і з його відстані бачимо, що Петро Юхимович був неординарною людиною і, певно, хотів залишити добрий слід на українській землі. Але не все від нього залежало.
<...>



2014—2024 © Международный интернет-проект «Сайт памяти Виктора Некрасова»
При полном или частичном использовании материалов ссылка на
www.nekrassov-viktor.com обязательна.
© Viсtor Kondyrev Фотоматериалы для проекта любезно переданы В. Л. Кондыревым.
Flag Counter